Následující článek napsal Tomáš Zvěřina z Multimedia ateliéru a vyšel původně v časopise CIO Business World (Prosinec 2010). — Filip Hráček


Na začátku roku 2009 se objevil operační systém Android, určený pro mobilní telefony nové generace – smartphones. To by nebylo nic pozoruhodného, operační systémy přicházejí a odcházejí podle toho, jak se ten který produkt chytí. Android to nejenom dokázal, ale předčil všechna očekávání.

Některým výrobcům telefonů možná i zachránil kůži. Svoje o tom ví třeba Motorola, která svým modelem Motorola Droid (u nás se prodává pod názvem Milestone) a vtipnou anti-iPhone kampaní drtivě zasáhla loňský předvánoční trh v USA. Nejpozoruhodnější je ale fakt, že OS Android je celý zdarma ke stažení. Včetně zdrojových kódů.

Diskriminace softwarových menšin
Open source software (OSS) je přes svou zjevnou výhodu nulových nákladů za licence lapen v síti předsudků a nedůvěry a poměrně těžko nachází v enterprise sféře uplatnění. Kámen úrazu leží především v tom, že OSS je distribuován bez jakýchkoliv záruk v režimu „AS-IS“ (jak stojí a leží). Tento problém má ale jednoduché řešení, garance musí prostě převzít dodavatel, který při řešení OSS použil. Je na něm, aby na základě svých zkušeností zvolil takové OSS nástroje, aby byl schopen garance převzít. A přesně tak je tomu ve vztahu výrobců telefonů a OS Android. Když mi telefon přestane fungovat, je mi vcelku jedno, na jakém operačním systému běží. Půjdu za výrobcem a budu přístroj reklamovat. Výrobce se bude těžko vymlouvat, že použil OSS a že záruku neposkytuje. A mobilní telefony nejsou žádnou banální oblastí, na tísňovou linku se dovolat musíte.

Další diskutovanou problematikou bývá bezpečnost OSS. Pokud budu mluvit o Androidu, musím oddělit dvě různá témata. Jak bezpečnost na úrovni aplikací, tak bezpečnost systému jako takového. Možnosti aplikací jsou ve výchozím stavu omezeny na – nic. Aplikace může běžet, ale jinak nemůže dělat nic. Přistupovat na internet, ke GPS, k SMS… zkrátka nic. O všechny tyto zdroje musí aplikace uživatele při instalaci požádat a je na něm, aby posoudil, zda je opravdu nezbytné, aby kolekce tapet na desktop přistupovala k jeho kontaktům, k internetu a k GPS. Omezení k těmto systémovým prostředkům je zajištěno přímo operačním systémem (linuxové jádro psané v C) a pro aplikaci (Java program nad Android API) je vlastně nemožné vyhraničené pískoviště opustit. Nemá k tomu prostředky. Je to podobné, jako kdyby chtěl program vyskočit z počítače ven na stůl.

Druhou stránkou je bezpečnost systému jako takového. Představme si ji třeba jako chybu ve WiFi driveru, kterou může zlý hacker zneužít, ovlivnit skrze ní přímo operační systém a získat nad ním kontrolu. O takovém případu jsem zatím neslyšel. Tomuto riziku jsou ale vystaveny všechny platformy bez výjimky. Android má tu výhodu, že jeho jádrem je Linux. Slyšeli jste někdy o viru pro Linux?

První krok k adopci open source
S úspěchem Android získává OSS výjímečnou příležitost, která se možná nebude opakovat. Existuje zde open source produkt, který je komerčně natolik úspěšný, že je prostě nutné ho brát vážně.

Nyní se naskýtá možnost vyzkoušet si OSS prakticky bez rizika. Ti nejopatrnější z vás se spokojí s tím, že si telefon s OS Android prostě pořídí. Po pár týdnech užívání by ve vás ale mohla začít hlodat myšlenka, že ten Android je vlastně docela dobrý a na tom OSS nakonec možná přece jen něco je. Vám odvážnějším pak doporučím následující. Využijte Android jako platformu pro vaše mobilní řešení. Ať už se společnost zabývá čímkoliv, je pravděpodobné, že pro mobilní nadstavbu vašeho IS najdete uplatnění. Veškerá práce v terénu, obchodní reprezentanti, CRM, kontroly a inspekce, likvidace škod, sanace, stavební dozor… S Androidem dostáváte do rukou nadstandardně vybavený nástroj a záleží jen na vás, jak a k čemu ho využijete. Vývojářů pro OS Android zvolna přibývá a tento trend se jen tak nezastaví.

Pod kapotou Androidu
Bude dobré si připomenout, co Android všechno dokáže. Nabereme tím trochu inspirace a správný nápad už pak přijde sám. Především můžete počítat s extrémně jednoduchým nasazením hotové aplikace. Uživatelé si ji prostě stáhnou a ťuknutím na stažený soubor se spustí instalace. Odkaz ke stažení aplikace pošlete uživatelům e-mailem, SMS nebo ji vystavíte na intranetu. Stejně jednoduché jsou i aktualizace.

Z rozsáhlého aparátu funkcí vás pro enterprise nasazení budou zajímat především: permanentní připojení k internetu (WiFi vs. 3G), vestavěná SQL databáze, snadný přístup ke kameře (fotografie, video), GPS a Google Maps, možnost běhu aplikace na pozadí (např. synchronizace dat nebo nejrůznější notifikace), podpora integrace pomocí web services, možnost využít kameru jako čtečku čárových nebo QR kódů, možnost telefonování a SMS přímo z aplikace, záznam zvuku… ale jsou tu i další funkce: kompas, akcelerometry, hardwarová podpora 3D grafiky, ale to už se týká spíše her a hříček.

Řídíte tým obchodních reprezentantů? Skvělé, ať jim váš IS navrhne trasu a tu jim zašlete přímo do map v mobilním telefonu. Kromě toho si také ověříte, že zadanou trasu skutečně absolvovali – to jen tak mimochodem vyplyne z knihy jízd, kterou může Android aplikace také generovat. Potřebujete od reprezentantů zpětnou vazbu o zákazníkovi do firemního CRM systému? Výtečně, nejsnazší pro ně bude, když budou moci záznam o návštěvě vyplnit přímo v mobilním telefonu, ještě než dojdou zpět k autu. Vytváříte fotodokumentaci realizovaných zakázek? Není nic snazšího, fotografie se prostě pořídí přímo ze specializované aplikace a automaticky se synchronizují s datovým skladem, kde se přiřadí ke správnému záznamu. Žádné netbooky, fotoaparáty, baterie, nabíječky, kabely. Všechno se vejde do kapsy. Zní to jako sci-fi, ale takový systém je již reálně nasazen (viz rámeček).

Příležitost pro open source je i příležitostí pro vás. Popusťte uzdu svojí fantazie a navrhněte mobilní nadstavbu pro svůj informační systém. Vůbec se nemusíte omezovat, vše je možné. V době SOA, web services, REST a dalších inovativních integračních technologií vás nemusí trápit ani kompatibilita různých prostředí. Vlak mobilních technologií je teď naložen po střechu, nenechte si ho ujet. Jen pozor, ať se postavíte na správné nástupiště. Poznáte ho snadno, visí tam cedule: Android.