Nahlašovaní placených odkazů
14. prosince 2009

Před nějakou dobou jsme vytvořili formulář pro nahlašování placených odkazů v rámci služby Nástroje pro webmastery. Názory a komentáře uživatelů prostřednictvím nahlašování placených odkazů, webového spamu či návrhů v naší skupině Webmaster Help Group jsou neocenitelné pro zkvalitnění našeho indexu a nástrojů. Z toho důvodu bychom rádi vyzdvihli, že nahlašování placených odkazů a webového spamu má pozitivní dopad na náš index.
Nahlašování placených odkazů
Jak bylo zmíněno v příspěvku Nákup a prodej zpětných odkazů, Google si vyhrazuje právo zakročit proti stránkám, které nakupují či prodávají odkazy za účelem manipulace s hodnocením a řazením výsledků ve vyhledávačích. Přestože se velmi snažíme, abychom takové odkazy pomocí algoritmické detekce ignorovali, pokud vy sami objevíte stránky, které nakupují či prodávají odkazy, dejte nám prosím vědět. Za poslední rok zaslali uživatelé společnosti Google tisíce a tisíce hlášení o placených odkazech. Každé hlášení může obsahovat i stránky, které čelí podezření z prodeje odkazů. Hlášení jsou aktivně posuzována a tato zpětná vazba je proto neocenitelná pro zlepšování našich vyhledávacích algoritmů. Jsme rovněž ochotni na základě významné části hlášení o placených odkazech ručně zakročit a algoritmy dále zlepšovat. Co je důležitější, tvrdá práce uživatelů, kteří již placené odkazy nahlásili, pomohla vylepšit kvalitu našeho indexu pro miliony dalších uživatelů. Více informací o nahlašování placených odkazů najdete v tomto článku z Centra nápovědy.
Další kroky
Vzhledem k tomu, že očekávání uživatelů směrem k vyhledávání denně rostou, víme, že je důležité poskytovat vysoce kvalitní index s relevantními výsledky. Google využívá zpětnou vazbu ke zlepšování kvality vyhledávání a podobně jako nás můžete informovat o webovém spamu, můžete nahlásit i placené odkazy.
Pokud tento formulář chcete použít, stačí se přihlásit a zadat informace o stránkách, které nakupují či prodávají odkazy za účely manipulace s vyhledávači. Každé hlášení, které obdržíme, posoudíme a tuto zpětnou vazbu využijeme k vylepšení našich algoritmů a výsledků vyhledávání. V některých případech můžeme také proti stránkám individuálně zakročit.
Pokud prodáváte odkazy za reklamními účely, existuje mnoho způsobů, jak takové odkazy můžete označit, například:
* Přidáním atributu rel="nofollow" ke značce href
* Přesměrováním odkazů na zprostředkující stránku, která je blokována z vyhledávačů pomocí souboru robots.txt
Vašich názorů a spolupráce si vážíme a proto nás neváhejte kontaktovat výše uvedenými způsoby.
--
Search Quality
5 komentářů :
Hodně by mě zajímalo, jak poznáte, že odkaz je skutečně placený a je určen k manipulaci s výsledky? Řekl bych, že ve většině případů prostě nemáte šanci odlišit placený od neplaceného.
Navíc nechápu, co je špatného na reklamě ve formě odkazu a proč bych měl odkaz nějak znehodnocovat.
Domnívám se, že takový formulář spíš svádí ke konkurenčnímu boji, než k odstraňování skutečného plevelu na internetu.
souhlasím, je to pouze pro bonzování konkurence, normální uživatele takové věci nezajímají ...
Tak asi největší problém pro Google je ten, že z obchodu s PR nedostává svoji marži.
Co raději zrušit ten váš slavný program Google Adsense for Domains a nenabádat k bonzování? Nepřipadá vám to jako ty staré komunistické manýry?
Jak pozná Google placené odkazy? Je to všechno, co nemá rel="nofollow"? Nejste trochu na hlavu? To není možné na nikoho linkovat?
Marcel Zavacký:
Peter, k tvojmu komentáru toľko - Ver nám, naše algoritmy sú veľmi prepracované a sofistikované a pomocou týchto formulárov ich len zdokonaľujeme. Chcel by som ešte dodať, že nie všetky platené odkazy sú "evil" . Kupovanie a predávania odkazov je fajn ak je to pre reklamné účely. Nie však pre umelú manipuláciu poradia naších výsledkov. To znamená, že odkazy kúpené resp. predané len za účelom manipulacie PageRanku, znehodnocujú kvalitu naších výsledkov a negatívne ovplyvňujú naších užívateľov ako aj snahu webmastrov o budovanie kvalitného obsahu. Predstav si, že máš ozaj kvalitnú stránku s originálnym obsahom, avšak nemáš dosť penazí na nakúpenie odkazov od predajcov - ak by bol ranking postavený na tom, že kto má najviac penazí (a tým môže nakúpiť najviac odkazov), nemal by si šancu umiestniť sa so svojou kvalitnou stránkou nad ostatnými webmastermi, ktorí majú viac peňazí. Preto je hodnotenie stránok postavené na princípe meritocracie a nie na princípe - "kto má viac peňazí je vyššie". Formulár preto netreba chápať ako "nástroj na bonzovanie" ale ako nástroj na zabezpečenie už vyššie spomenutej meritokracie - čiže oceňovaní kvality, obsahu, prínosu - pred množstvom peňazí, či kamarátov so stránkami s vysokým PR.
Zionite - neporozumel som tvojmu komentáru ohľadom AFD. Ostatné body sú pokryté v odpovedi pre Petra.
Okomentovat