Otevřené standardy vs. OOXML
Přejeme si otevřené standardy pro dokumenty
Téma otevřeného standardu pro dokumenty nabývá na důležitosti nejen pro technicky zaměřené uživatele, ale pro všechny, kdo používají počítač k práci na editovatelných dokumentech. Obecně vzato jsou standardy velmi důležité. Zajišťují, že zařízení a technologie, které používáte dnes, budou fungovat i zítra, že na svém přehrávači spustíte svá DVD, že se vaše hovory dostanou do každé sítě a že ke svým dokumentům budete mít přístup z každého systému, který si zvolíte dnes i v budoucnu.
Google podporuje otevřené standardy pro dokumenty a otevřený formát dokumentů – ODF, mezinárodně uznávaný standard (ISO 26300). ODF je podporován a zaveden na celém světě a jeho společná tvorba a postupné vydávání pomohly zajistit transparentnost, soudržnost a univerzálnost, které jsou u využitelného standardu nezbytné.
Odborný svět v současnosti vyhodnocuje navrhovaný standard ISO pro formáty dokumentů. Vzhledem k důležitosti využitelného standardu si pozornost mnohých vysloužila firma Microsoft, která předložila formát Office Open XML (OOXML ) jako další mezinárodní standard. V září 2007 byla původní žádost organizací ISO zrušena. Po podrobné technické analýze specifikace i dalších dat dostupných k formátu OOXML je společnost Google přesvědčena, že formát OOXML by byl nedostatečným a zbytečným standardem, který je navržen čistě pro potřeby kancelářského balíku Microsoft Office.
Souhlasíme s Aliancí ODF a mnoha dalšími odborníky, že OOXML nesplňuje kritéria požadovaná pro globálně přijatelný standard. (Přehled našich zjištění a ukázky nevyřešených technických problémů najdete zde.)
Orgány členských států ISO na celém světě se zabývají možným přehodnocením svých dříve odevzdaných hlasů a klíčové datum 30. března se kvapem blíží. Věnujte prosím velkou pozornost výzvě mnohých odborníků ke sloučení formátu OOXML do ODF. Dnes vám možná na rozhodnutí o standardu pro dokumenty nezáleží, ale pokud se chcete spoléhat na neustálý přístup k editovatelným dokumentům, tabulkám a prezentacím, může na něm nesmírně záležet již v blízké budoucnosti.
Tento příspěvek je překladem původního dopisu
3 komentáře :
Proč tak pozdě? Pokud se chtěl Google ČR zapojit do připomínkování OOXML, měl na to čas do 11. 6. 2007 (http://www.cni.cz/diskuse/isoiec29500.nsf). Podle mého názoru nejde o nic jiného, než se přiživit na kauze, která poškozuje konkurenci. Proč Google podporuje formát OOXML ve vyhledávači, konkrétně WordprocessingML, když je podle něj formát špatný? Proč Gnumeric upustil od používání formátu ODF jako výchozího (http://www.gnome.org/projects/gnumeric/announcements/1.8/gnumeric-1.8.shtml), když je tak perfektní?
To, pod jakým drobnohledem je formát OOXML je jen dobře, protože to pomůže vytvořit kvalitní standard. Chápu, že Google ČR dostal pokyn z mateřské společnosti, že musí být proti, ale také by si měl uvědomit, společně s IBM, že dřív nebo později se bude schvalovat nová verze ODF, a jejich chování se jim vrátí.
Hulane, neplet se do toho cemu nerozumis.
A proc porad nejaky formaty a standardizace kdyz mame webove publikacni formaty ktere zvlada kazdy webovy prohlizec a je spousta editoru na vytvareni techto formatu
Okomentovat